Żwirki dla kota – czym się różnią i jak wybrać najlepszy?

Być opiekunem kota, znaczy dbać o jego zdrowie, bezpieczeństwo i …wygodę. Koty są indywidualistami i dlatego często to one same sugerują właścicielowi, co im pasuje, a czego nie tolerują. Dotyczy to każdej sfery kociego życia – zabaw, legowiska, jedzenia, a nawet żwirku.
O ile znalezienie odpowiedniego legowiska, czy jedzenia nie stanowi dużego problemu, o tyle jeśli kotu żwirek nie przypadnie do gustu może zacząć załatwiać się poza kuwetą.

Czy faktycznie potrzebny jest żwirek?

Przecież koty wolnobytujące załatwiają się głównie na piasek. Owszem i w zasadzie piasek mógłby być wystarczający. Niestety nie absorbuje on w ogóle zapachów, nie zbryla, a to powoduje, że należy go w całości wymieniać po każdej wizycie w kuwecie. Koty znane są z dbałości o czystość, nie załatwią się w brudnej, brzydko pachnącej kuwecie, ale znajdą inne miejsce, np. miękki dywan w sypialni. Aby uniknąć takich problemów warto zaopatrzyć się w żwirek dla kota.

Rodzaje żwirków

Każdy żwirek pochłania zapachy i pozwala na usuwanie z kuwety jedynie zanieczyszczonej części produktu, różnią się one głównie surowcem, z którego zostały wykonane:

  1. żwirki bentonitowe – bentonit jest naturalną substancją, cechującą się wysoką absorpcją wody. Wygląda trochę jak drobne kamyki, jest jednak bardziej miękki. Występuje w kilku odsłonach – może być w postaci grubych lub drobnych ziarenek. Warto wiedzieć, że drobny żwirek bentonitowy szybciej wiąże mocz kota, a co za tym idzie szybciej pochłania zapach.Niestety przez to, że jest drobny łatwo roznosi się na kocich łapkach poza kuwetę, w tej konkurencji wygrywa żwirek o grubych ziarenkach. Żwirki bentonitowe występują w wersjach zapachowych – najczęściej jest to zapach lawendy, leśny, trawy.
    Wadą żwirku bentonitowego jest to, że nie można wyrzucać nieczystości do toalety. Bentonit w połączeniu z kocim moczem i z wodą w toalecie tworzy coś na kształt cementu, co powoduje zapychanie rur kanalizacyjnych. Żwirki bentonitowe powinny być wymieniane dość często, przeważnie po około tygodniu. Jeśli stosuje się odkażacze do kuwet w postaci proszków, żywotność takiego żwirku może wzrosnąć do 10-14 dni.
  2. żwirki silikonowe – zrobione są z silikatu. Wyglądem przypominają szklane kuleczki, w dotyku są prawie jak plastik. Są o tyle wygodniejsze od żwirku bentonitowego, że nie wymagają czyszczenia kuwety po każdej wizycie kota, mocz wchłania się w silikonowe kuleczki i zostaje zamknięty w ich środku. Efektem tego z kuwety usuwa się jedynie kał. Żwirek silikonowy dość dobrze pochłania zapachy, ale raczej nie nadaje się do odkrytej kuwety, ze względów wizualnych – z czasem zmienia kolor na żółty, ze względu na wchłonięty koci mocz. Wydajność takiego żwirku to około 2-3 tygodnie i tak, jak w przypadku bentonitu, nie należy wyrzucać do toalety.
  3. żwirki drewniane  – to bardzo różnorodna grupa żwirków, cechą wspólną jest to, że wszystkie zrobione są z drewna. Dostępne są drobne lub grubsze trociny, a także wałeczki. Niezależnie od wybranej grubości żwirku drewnianego dużym ułatwieniem dla właścicieli kota jest możliwość spłukiwania nieczystości w toalecie. Mają naturalny, żywiczny zapach i bardzo dobrze chłoną zapachy. Mają też wadę – dość łatwo o roznoszenie ich po mieszkaniu i są droższe od wcześniej wymienionych. Nie mniej są najbardziej wydajne ze wszystkich żwirków. Co ciekawe można je podzielić na żwirki:
  • zbrylające – działają na podobnej zasadzie jak żwirki bentonitowe. Wiążąc koci mocz, tworzą zbite kulki, które łatwo wyciągnąć z kuwety i wyrzucić prosto do toalety. To bardzo wygodne, prawda?
  • niezbrylające – to te o kształcie wałeczków. Rozpadają się one na miał pod wpływem kociego moczu i opadają na dno kuwety. Niestety czyszczenie nie jest już tak łatwe, gdyż powstały miał nie zawsze uda się usunąć w całości.

Niezależnie od preferencji właściciela to najczęściej kot sam wybiera sobie żwirek, który mu najbardziej odpowiada. Warto zatem przyjrzeć się, jak pupil reaguje na poszczególne żwirki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>